| xxVENONxx a întrebat:

Salut,am o placa de baza msi a320m-a pro si vreau sa imi schimb procesorul de la ryzen 5 1600x la ryzen 7 2700x.Aceasta placa de baza suporta generatia 2 de la ryzen?

Răspuns Câştigător
| Al3x998 a răspuns:

Suporta si generatia a 3 a de ryzen, insa probabil ai nevoie de update de bios. Fa-i update la ultima versiune.

6 răspunsuri:
| PrajituricuL1977 a răspuns:

S-ar putea sa trebuiasca un update la bios, dar cred ca merge si fara update.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

La 2700x îți recomand o alta placa de baza, e ca și cum as pune un i9 9900k pe cel mai ieftim z370, vrei sa îți treacă procesorul prin socket? Pentru ca bănuiesc ca o sa îl răcești cu cooler ul stock, deși nu e indicat, e ca și mort cooler ul stock de pe 2700x

| xxVENONxx explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

As vrea sa racesc cu un Cooler Corsair Hydro Series H100i RGB Platinum

| xxVENONxx explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Sau de ce nu un ryzen 7 1700x este ok pe placa asta de baza?

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru xxVENONxx):

Eu as recomanda un Asus prime b550 plus, ai mai multe opțiuni de bios. Procesoatele amd sunt ok doar de la a doua generație. Adică ma gândesc și eu, sa ai placa de baza de 3 ori mai ieftina ca cooler ul? Nu mi se pare fluture proof, cooler ul e bun, arata bine, dar placa de baza nu e buna