| StefanAndrei00 a întrebat:

Salut, am o placa video integrata Intel Graphics si as dori sa imi cumpar o placa video dedicata. Daca imi voi schimba placa video integrata trebuie sa imi schimb si procesorul sau merge sa pun si placa video integrata si dedicata in acelasi timp? Multumesc.

7 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Poti sa iti pui peste acelasi procesor

| StefanAndrei00 explică:

Adica placa video integrata ramane?

| ombladon a răspuns:

Despre ce dracu vorbesti? PC sau laptop?

| AdrianPe a răspuns:

Placa video integrata e incorporata in placa de baza, nu o poti scoate. Odata ce ai cumparat o placa video dedicata cea integrata nu mai este folosita, ramane in stand by si porneste atunci cand dedicata nu merge. Sfatul meu e sa investesti intr.o placa dedicata si sa fii atent la compatibilitatea placii de baza cu placa. Cat despre procesor nu are o legatura asa mare cu dedicata, in plus dedicata iti va prelua o parte din procese si procesorul tau va fi mai liber, mai puternic.

| Jipa95 a răspuns:

Odata ce ai pus o placa video dedicata in pc, integrata din procesor se dezactiveaza automat. Asta in cazul sistemelor desktop. Daca este vorba de un laptop nu poti pune placa video dedicata in el.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa video Intel Graphics este integrata in procesor si nu ai treaba cu ea. Isi face treaba automat daca iti iei una dedicata. Vorba celor de mai sus : daca este laptop s-ar putea sa nu mearga. Unele nu au loc pentru placa video dedicata.

| hypentakill a răspuns:

Ce configuratie ai si ce placa video ai. Placa integrata nu se dezactiveaza singura uneori si va trebuie sa o dezactivezi din BIOS.