| marius7122 a întrebat:

Salut, am o problema foarte enervanta cu HDD-ul. Din cand in cand se aude ca se opreste si porneste brusc si dupa aceea cand ma uit in task manager vad ca este utilizat 100% dar nici nu scrie nici nu citeste(read speed=write speed = 0kb/s). Mi se intampla asta spontan si este foarte stresant deoarece imi blocheaza tot ce este lansat dupa HDD.
Mentionez ca am un calculator cu windows 10, majoritatea programelor si windows-ul ruleaza dupa un ssd iar pe hard disk tin mai mult imagini, filme si cateva jocuri. HDD-ul cu problema este un Seagate Desktop HDD 1TB ( https://www.pcgarage.ro/......barracuda/ ) pe care l-am dus odata la garantie tot pe aceiasi problema si ei mi-au spus ca l-au schimbat.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema nu e de la HDD (adica nu e stricat sau ceva) problema e de la Windows 10
Am si eu aceeasi problema am incercat mai multe metode sa o rezolv dar nimic

| marius7122 explică (pentru anonim_4396):

Se rezolva daca pun windows 8.1/8/7?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru marius7122):

Posibil, de ce nu incerci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru marius7122):

Din cate stiu si 8.1 are aceeasi problema dar eu zic ca nu merita sa iti schimbi windows-ul pentru asta sunt cateva metode care o sa iti reduca din problema, daca cauti 5 min pe net gasesti multe metode de a rezolva cumva aceasta problema adica o sa iti apara mult mai rar disk-ul la 100%
https://answers.microsoft.com/......b9499533e2

| marius7122 explică (pentru anonim_4396):

Problema la mine nu este ca am un program care imi foloseste integral hdd-ul, mie mi se intampla asta cand de exemplu sunt intr-un joc de pe hdd si nu mai citeste nimic(dar imi arata ca e full usage), pe internet arata ca hdd-ul lucra(si scria si citea) iar la mine nu se intampla asta.