| Yhg a întrebat:

Salut.Am o problema la PC. Vreau sa instalez windows-ul si nu ma baga in boot menu, se face ecranul negru.De la ce ar putea sa fie? In rest pot sa fac ce vreau pe el

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, stick-ul /CD-ul pe care vrei sa-l folosesti nu este boot-abil, nu este preparat corespunzator.

| NLS a răspuns:

Ai gasit si apasat corect tasta pentru Boot Menu?

De regula e mereu una dintre tastele F9-F12, in functie de producator. (gasesti informatia asta in partea de jos a ecranului de pornire)

Daca nu, stickul nu e bootabil, sau a fost creat cu erori.
Incearca sa imprumuti un alt stick de 4-8GB de la un coleg/vecin, creeaza kitul bootabil pe el folosind utilitarul Rufus (daca nu stii cum, scrie-mi), si vezi daca face la fel.

Vreun mesaj de eroare nu primesti?

| Brizbriz a răspuns:

Monitorul nu suporta rezolutia in care intra boot menu...

| Yhg explică (pentru Brizbriz):

Eu nu am monitor chiar asa de prost am un BenQ de 144hz.Dar la ce te ai referit mai exact?

| Yhg explică (pentru NLS):

Ai putin timp liber sa discutam pe Instagram? raull841

| Brizbriz a răspuns (pentru Yhg):

Monitoarele trebuie sa suporte o varietate MARE de rezolutii care sunt mostenire de pe vremea MS-Dos-ului si care inca se mai practica, cand calculatorul booteaza, iar unele monitoare mai noi, chiar daca sunt scumpe, pot sa aiba lipsa respectivele rezolutii, si sa nu iti afiseze nimic

nu pot baga mana in foc, ca asta e problema la tine, dar daca orice altceva poti sa faci, atunci e posibil

| Yhg explică (pentru Brizbriz):

Nu cred ca e de la monitor deoarece am mai instalat de multe ori pe acest monitor.Am incercat sa bag si televizorul si tot nu merge

| Brizbriz a răspuns (pentru Yhg):

Adica ai intrat in boot menu inainte pe acelasi monitor si a mers?
atunci nu poate fi decat din calculator, e putin probabil, dar nu imposibil