| MihaiTioDa a întrebat:

Salut, am o problema si am nevoie de ajutor, mi-am achizitionat un model de placa video noua gt730 iar eu aveam gtx210 sau nVIDIA 210 iar acum cand incerc sa pornesc pcul cu placa noua incepe si scoate un bapait la inceput si nu porneste deloc. Cand incerc sa inchid calculatorul reporneste singur si se cam forteaza putin. Am dus placa la cineva si merge dar cand e la mine nu stiu ce are, precizez ca am o placa de baza model FUJITZU D3011-A1. Am incercat sa vad daca e de la rami bapaitul dar cand schimb inapoi pe gt210 nu mai bapaie si se deschide pcul. Va rog frumos am nevoie mare de ajutor.

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Poate ai sursa de alimentare prea slaba.

| Lady70 a răspuns:

Unele placi au si alimentare directa. Verifica daca e conectata placa video la unul din cablurile de la sursa, in caz ca are acea alimentare. Sursa ce putere are?

| CM7YRE a răspuns:

Exista probleme similare si am mai auzit de situatii de genul:
https://www.bleepingcomputer.com/......fus/page-2
Ideea e ca s-ar putea sa fie ca in topicul respectiv, sa aiba "Scurt pe un pin". Ambele folosesc PCI 2.0 din cate vad, au nevoie de o sursa de 300 deci ar trebui sa mearga. Poti incerca cu 1 placuta de rami, reset cmos, update bios, sau alt slot de pe placa de baza (daca ai, dar nu cred ca ai). Maxim poti vedea daca te lasa in bios la voltaj sa ii dai mai mult sau mai putin (preferabil mai putin); poate are legatura fsb-ul cu overclock-ul si ii vine prea putin sau prea mult voltaj sau orice alta "explicatie de genul".