| TheNexus a întrebat:

Am o simpla intrebare. Windows 7 sau Windows 10? Daca e sa raspundeti va rog argumentati.

Răspuns Câştigător
| Cristea468 a răspuns:

Părerea mea este că dacă ești gamer, foloseste win 7
Dacă nu ești gamer și folosesti win pentru poze, video, documente etc... Poți încerca win 10

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Windows 7, gasesti un numar infinit de motive pe intrenet.

| gabicoo a răspuns:

Am avut Win 7. A fost super OK.
Am facut upgrade gratuit la Win 10 si nu regret.
Eu folosesc laptop-ul doar pentru Youtube, vizionat filme, jocuri in browser, office.
Gamerii inraiti spun ca e mai bun Win7. E adevarat. Dar nu mai primeste de ceva timp actualizari de securitate si te expui inutil.
Eu am Win 10 Pro e cel mai bun. Costa 800 - 900 lei dar merita toti banii.
Win 10 Home e mai ieftin 400 lei dar nu merge bine pe jocuri.

| flixbuster a răspuns:

Raspunsul este la fel de simplu: depinde!

Explicatia raspunsului nu este deloc simpla, sunt multi factori la mijloc: ai procesor foarte nou? Daca da, Windows 10. Ai hardware mai vechi (fara drivere de Windows 10)? Daca da, atunci (evident) Windows 7. Si asa mai departe.

O nota: bat unii campii pe aici despre lipsa de suport pentru Windows 7. Stai linistit, are suport oficial pana pe 14 Ian 2020.

http://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

| Iunix a răspuns:

7 că aşa vreau eu.

Caută pe Youtube windows 7 vs 10 pentru mai multe lucruri, consum de resurse, fps-uri în jocuri dacă te interesează, viteză de reacție, cât de bine merge etc.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

7 mai ales daca ai versiunea profesional e perfect

| Extraterestru2 a răspuns:

Pentru mine, un licean care foloseste laptop-ul doar pentru proiecte/ascultat muzică/rețele de socializare, Windows 10.
Merge foarte bine, găsesc repede ce vreau și chiar nu ii gasesc minusuri, dar fiecare după nevoile sale.

| dslrn00b a răspuns:

Windows 10.
De ce?
Asta e planul celor de la MIcrosoft. Au oprit actualizarile de securitate pentru Windows 7 asa ca la orice atac cibernetic risti sa ai probleme.
In plus, daca ai un PC potent om sa vezi ca Windows 10 il face pe 7.