| Zzzargo a întrebat:

Salut, am pentru acasa de construit un program in pascal, care calculeaza suma, diferenta si produsul a 2 numere intregi. Am incercat, dar cand introduc variabila a, nimic nu se intampla. Iata programul:
https://imgur.com/a/U7lJuEQ

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

"a: char" = "a are (fix) un caracter".

Asadar, cand tu scrii 'suma' in a, in variabila de fapt va ramane doar 's' (ca atat poate tine, un caracter).

Pentru verificare ai doua posibilitati:
1) schimbi conditia din a='suma' in a='s';
2) faci debug step by step si vezi ce valoare are a dupa ce treci de readln(a), adica inainte sa execute if a = 'suma'.

Similar si pentru cand scrii 'diferenta' sau 'produs' - in a vei gasi doar 'd' sau 'p'.

P.S. De ce (inca) folosesti Turbo Pascal si nu Free Pascal?

http://www.freepascal.org

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Al cui esti din Bangladesh?!?
poti sa imi spui si mie SA NU MOR PROST de ce te chinui cu pascal in Turbo Vision in dos-emulator?!?
TE ROG SA MA CREZI CA MOOOOOR DE CURIOZITATE, PE BUNE! big grin

si cum ti-a zis flixbuster, a ar trebui declarat ca string, nu doar ca, caracter