| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o mica problema daca ma poate ajuta cineva.Problema e urmatoarea: am un fisier cu numerele extrase la loto.As dori un program, daca se poate in pascal, care face urmatoarele:se introduc de la tastatura 6 numere si programul trebuie sa caute de cate ori au iesit 3 numere, 4 numere, 5 numere, 6 numere,
Va multumesc.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Australia are acest program instalat, chiar pe site-ul loteriei, unde-ti arata clar fiecare numar cat de des a iesit, frecventa lui, dar asta nu ajuta la nimic, ca sunt prea mulet numere sa le poti ghicii.
Sunt matematicieni buni, care stiu sa calculeze frecventa in functie de ce numere au iesit si au sanse de castig.

https://www.ozlotteries.com/oz-lotto/statistics