| 141414 a întrebat:

Cum se calculeaza produsul a mai multe numere consecutive?

7 răspunsuri:
| DarkRedSmoke a răspuns:

Prin suma Gauss -se invata in clasa aVa

| 141414 explică (pentru DarkRedSmoke):

Nu inteleg. Eu intreb de produs. Cum calculezi 1x2x3x4x5x...xn?

| YourB0SS a răspuns:

Pentru produsul lor nu exista nici-o formula (adica s ainmultesti mai multe numere) le inmultesti pur si simplu dar pentru suma lor ( sa le aduni ) exista formula :
S = n(n+1) : 2
S- suma
n- ultimul numar

Daca vrei sa afli suma primelor numere pare dai factor comun 2 si il simplifici cu cel de jos iar daca vrei sa afli suma celor impare folosesti metoda pieptanului ( nu ti-o pot explica eu aici ) dar aceatsa e mai rar folosita si de obicei iti d aun model profesorul si nu te oblige sa rezolvi. funda?

| Felicia_Petrescu_1950 a răspuns:

Produsul dintre fiecare din următoarele numere și răsturnările acestora : 245, 319, 481?