| iHaveSEE a întrebat:

Am si eu această problemă https://imgur.com/a/QmRmt
Am mai multe desktop -uri si nu stiu cum sa-l repar + ca fișierul download este redenumit desktop si tot ce ne se descarcă se activează în desktop, cum pot remedia aceasta problema dar fara sa reinstalez windowsul. (De precizat am windows 10 PRO).

3 răspunsuri:
| DoctorWh0 a răspuns:

Mai nu conteaza ca ai windows 10 pro. Puteai sa scrii doar ca ai Windows 10. Oricum, in partea de sus, de sub "Quick Acces", ai 2 foldere la fel. Unul are un butonas langa el( e un bold sau ce o mai fi). Apasa pe el si o sa se stearga si o sa ramana doar unul daca nu merge, apesi cu click dreapta pe care vrei sa il stergi si cauti Remove from QuickAcces. Dupa aia te duci pe This PC, si apesi pe Downloads si ii dai Pin to QuickAcces. Asta il va pune la loc. Cat despre alea de sub This PC, alea stau acolo si gata, nu le poti sterge din lista aia

| KanameKuran a răspuns:

1) Apasa tasta "windows"(cea cu steguletul windows) si "e" in acelasi timp.
2) Apasa pe "this pc" (il gasesti in panoul din stanga)
3) Apasa "view" (il gasesti in partea de sus a ferestrei, chiar langa "share")
4) Apasa "options" (il gasesti in partea de sus, mijloc, a ferestrei)
5) Apasa "select options and search options" (apare chiar langa "options")
6) Apasa "view" in fereastra nou deschisa
7) Apasa "reset folders", iar daca te avertizeaza ceva, apasa "yes"
8) inchide toate ferestrele

Asta ar trebui sa iti rezolve problema

| LPCTSTR a răspuns:

Simplu click dreapta si rename.
Stergi folderele care nu au iconita desktop.
Si mergi in setarile browserului, mergi la Avansate iar in sectiunea Descarcari te uiti la Locatie si verifica (dupa ce ai redenumit folderul Downloads) daca este inca setat sa descarce in acel folder.