| Anonimus11111 a întrebat:

Am si eu o intrebare: care placa video este mai performanta (ca si grafica in jocuri ma refer)
NVIDIA GeForce GT 650M sau
GeForce GT 730M
pe acest site http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-650M.7188 7.0.html
arata ca 650 e mai performanta, dar am o nelamurire cum de 730 este mai slaba daca are memoria de 4096 MB, pe cand 650 are doar 2048 MB?
Va rog sa-mi explicati! Multumesc! Dau funda.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| baero a răspuns:

Eu asi alege NVIDIA GeForce GT 650M, pentru ca pe tine nu te intereseaza cat de mare este, te intereseaza cat de clar si bine se vede(pe intelesul tau).

neluL
| neluL a răspuns:

730 este mai slaba pentru ca este 730!
730 M este DDR3, 650 M este DDR5

Uite cum sta treaba in placile grafice, prima cifra reprezinta numarul de serie sau modelul de placa video, in cazul nostru avem seria 6 si seria 7 la aceste doua placi video dar aceasta cifra nu reflecta performanta placilor. In principiu nu te gandi ca seria 7 este mai buna decat seria 6 dar este mai noua ca model. Acum despre celelalte cifre de dupa 6 si 7 si anume 10 - 20 - 30...reflecta performanta placilor video dupa cum urmeaza
10-20 - placi video slabe
30-40 - low-end
50 - entry-level
60 - medii
70-80 - high end
90 - cele mai performante - The Best!

Bineinteles ca in calcul se ia si numarul de BITI cat si modelul DDR 2-3-5, memoria.

uite aici cele 2 placi video, una este pe locul 72 si cealalta pe 89
http://www.notebookcheck.net/......844.0.html
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Ax3LdeV a răspuns:

GeForce GT 730M asta e cea mai buna uitate la bus cu cat e mai mare cu atat e mai bine + frecventa la fel

| Anonimus11111 explică (pentru Marius910):

Salut! Am ales acest laptop
http://www.oktal.ro/......89279.html
sau
http://www.oktal.ro/......73148.html
Laptopul il voi folosi in special pentru internet, filme, ap; icatii si bineinteles cateodata jocuri ( gta 4, nfs mw 2012, nfs the run, crysis 3 etc). Apropo, pot sa rulez jocurile la max setting cu aceasta placa? Stiu ca laptopurile nu sunt pentru jocuri, nu vreau un pc pentru ca am nevoie de mobilitate. Crezi ca ar putea sa se arda laptopul daca ma joc prea mult?
Multumesc!