| Gwydion a întrebat:

Am si eu o intrebare.Cum as putea sa invăț un limbaj de programare de exemplu pyton(fiind cel mai simplu din cate stiu)?
Adică există cărți sau site uri care ma învață? Si unde le pot gasi? Mersi anticipat

5 răspunsuri:
| costiceacristian200 a răspuns:

Intra pe acest link: codecacademy.com/Python

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ai incercat, ma rog, sa cauti fix pe google "python tutorials" si n-ai gasit nimic?

| Geanina1107 a răspuns:

Eu in momentul de fata folosesc o aplicatie pe telefon SoloLearn. Poti gasi acolo lectii pentru pyton, cumva te ia de la 0, si nu doar pentru acest limbaj de programare. Nu stiu cat de complex este pentru pyton pentru ca eu deocamdata nu am ajuns la el, dar poti incerca.

| Frank51 a răspuns:

Exista zeci de carti, clipuri, tutoriale, site-uri, tot ce vrei tu. Cel mai simplu din perspectiva mea este C++.

| Bizon95 a răspuns:

Cel mai simplu limbaj de scripting e BASH, nu Python, pentru ca are toate tool-urile Linux/Unix in spate si nu trebuie facut totul din subrutine care trebuie programate separat dar tot de tine
mai exact o chestie in Python poate sa aiba 2 sute de linii iar eu sa fac acelasi lucru in BASH in 20 de linii

iar cel mai bun site, EVERRR este google:
https://www.google.com/search?q=python+pentru+incepatori
iar daca stii engleza (SI MAI BINE, pentru ca site-urile sunt mai bune si mai multe decat numai in romana)
https://www.google.com/search?q=python+for+dummies