| Cristianabcark a întrebat:

Salut.Am și eu o întrebare. Dacă ma prinde poliția zburând cu o drona, fiind minor, ce sancțiuni pot primi și dacă pot filma / fotografia? Fără răspunsuri aiurea, doar cine știe. FUNDA

Răspuns Câştigător
| wj a răspuns:

Depinde de altitudinea la care vrei sa zbori. Legislatia este destul de stricta, si sanctiunile pot fi de natura penala. Fiind minor, parintii/tutorele raspunde impreuna cu tine. In principiu ai nevoie de aprobari de la Mapn, aeroport (daca zona in care vrei sa zbori se afla pe culoar de zbor), armata (daca te afli langa unitati militare), etc.
Daca drona nu are identificator incorporat in ea, sunt de parere ca daca te inalti cu ea pana la inaltimea unui bloc de 4 etaje, n-ar trebui sa te depisteze.dar eu personal nu as incerca.
Poti citi mai multe detalii aici: https://www.caa.ro/ro/pages/legislatie-drone

2 răspunsuri:
| Cristianabcark explică (pentru wj):

Sa spunem ca in jur de 10m altitudine, drona nu este una profesionala.

| Cristianabcark explică (pentru Cristianabcark):

Și drona are sub 500grame, deci cred ca nu trebuie înmatriculata?