| AnonimFaraPereche a întrebat:

Daca un minor cade beat in fața sectiei de politie ce ii face politia? Ce sanctiuni poate primi?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul nu o sa fie sanctionat, daca nu a savarsit vreo infractiune sau contraventie.
In schimb, daca minorul are sub 16 ani, pot fi amendati parintii, pentru lipsa de supraveghere, conform L.61/1991, cu amenda de la 100 lei la 500 lei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Politia poate sa ceara o ancheta sociala si parintii sa fie decazuti din drepturi si amendati, iar copilul internat intr-o institutie sociala si apoi dat spre crestere unei familii adoptive.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Îi mai ia o bere politia doar suntem in luna cadourilor.

| iAMVi a răspuns:

El nu nu stiu daca pateste ceva dar parintii au ceva de furca daca se sesizeaza protectia copilului, depinde si ce varsta are, daca are peste 15 ani, etc.

| Perversul69 a răspuns:

XDDDD cat de prost sa fii sa patesti asa ceva? big grin big grin big grin