| Moglan_Sorin_1988 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare: De ce nu pot sa ma conectez la un router D-link AC 750 prin PPPoE? Am sunat la RDS, mi-au dat user name, password etc. si cand dau la connect imi spune ca sunt gresite. Chiar nu mai stiu ce sa fac. Am alt router (cel vechi) care se conecteaza cu aceste informatii.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a functiona routerul (alimentat):

1. Intai verifica cablurile: intrarea de la internet trebuie sa fie conectata la mufa cu culoare distincta, iar iesirile spre calculator sa fie bagate in cele 4 cu culoare identica.

2. Trebuie sa alegi modul de conexiune PPPoE la sectiunea WAN (intrare)

3. Trebuie sa respecti intocmai literele mari si cele mici, atat la nume, cat si la parola!
O singura diferenta deja produce alt cod digital, iar routerul nu se mai poate conecta.

| bystefu a răspuns (pentru Bula):

Subscriu.
E posibil ca el sa dea Connect din PC, care normal ca nu mai merge deoarece e o conexiune deschisa si PPPOE nu mai e valid( deschis de acel D-Link)

Bula
| Bula a răspuns (pentru bystefu):

In acel caz conectarea automata la router ar functiona deja, s-ar conecta inainte.

| bystefu a răspuns (pentru Bula):

Asa este, naiba stie ce face el. Oricum din spusele lui n-ar avea motiv daca a urmat pasii dati de tine.

Bula
| Bula a răspuns (pentru bystefu):

Poate nu stie sa umble (inca). happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conecteaza-te la net cu parola aflata pe router (pe spate, de obicei) astfel: https://www.youtube.com/watch?v=40_w-gXtKA4 Parola si username-ul de la Digi le folosesti doar cand creezi o noua conexiune in Control Panel/Networc and Inernet/Networc and Sharing Center.