| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar niste memorii ram la calculator si am vazut ca difera. La unele scrie latenta CL 9 sau CL 11 care sunt mai rapide? Cele cu latenta mai mare sau cu latenta ma mica?
De ex: Corsair 1866 MHz latenta CL 10 si un Kingston cu aceeasi frecventa cu latenta CL 12.
Care e mai rapida?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Frecventa mai mare=mai bine
lantenta mai mica=mai bine.
Iar aia cu 1866 la cl12 e o mare tampenie. Pai aia abia daca, abia. daca e cat un 1333 cl9. O panarama de memorie, sincer.
Iar cealalata cu 1866 cl10 idem. Mai bine stau cu 1600 mhz cl9, cel mai recomandat.

| Eduarrdinno a răspuns (pentru sltlp):

Pai frecventa mai mare inseamna viteza mai mare. Pai si latenta ce face. Ce inseamna de fapt latenta. Timpul de acces la date sau ce

| sltlp a răspuns (pentru Eduarrdinno):

Este timpul pana cand datele pot sa fie accesate.