| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar niste memorii ram, iar eu am deja in PC aceasta memorie ram http://imageshack.us/photo/my-images/560/ramh.jpg/?sa=0!
Intrebarea mea este: Daca o sa cumpar aceasta memorie ram http://www.sigmanet.ro/Kingmax-1GB-DDR2-800MHz-CL5-KLDD- -id3869 o sa mearga cu cea pe care o am acum in calculator? Adica sa aiba aceeasi frecventa, latenta, etc?
Si apropo, cati mhz are placuta ram pe care o am acum in PC?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Da, merge intrucat sunt tot DDRam 2. Ideea e ca daca vei avea 4 giga windowsul nu iti va vedea mai mult de 3, decat daca mergi pe sistem de operare de 64bit (unde 4 giga vor conta mai putin intrucat sistemul de operare iti va manca mai multa memorie). Sfatul meu: vinde placa procesorul si memoria (ddram2 este o memorie scumpa) si ia o placa am3, un procesor mai slabut am3, si 4gb de ddr3, iar cand vei avea banuti in plus faci upgrade la procesor.

| XioDaolin a răspuns (pentru supermamici):

Nu sunt atat de evoluat incat sa fac afaceri pe net, asa ca mai astept! Oricum am niste piese de la un pc mai vechi care sunt functionale! Deci sa inteleg ca daca imi iau acea memorie nu voi avea nici o problema da? Multumesc!

5 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Imaginea nu se poate deschide. Mai degraba spune-mi ce placa de baza ai vom sti astfel ce memorie ai nevoie. De principiu frecventa memoriei conteaza, dar nu atat de mult, mai degraba cantitatea, procesorul si placa video, un pc se adapteaza la cea mai slab performanta componenta.

Iti recomand daca e sa cumperi, sa cumperi de aici: http://bit.ly/18Du0G9 pentru pret, transportul gratuit, garantie oferita si satisfactie client.

| harhas a răspuns (pentru XioDaolin):

Da, deoarece au aceeasi frecventa

| maryusmono a răspuns:

Ceea ce trebuie sa faci este sa cauti o placuta identica cu cea pe care o ai si sa o pui langa.

Daca nu gasesti cea mai buna varianta ar fi sa iti iei alte 2 noi placute de ram. decat 4gb fiecare. si vei avea in total 8 gb. Uite de exemplu http://bit.ly/19F7sT9