| Gby_Gaby_1997_McZQ a întrebat:

Am si eu un laptop Samsung np - r70 si nu mi se aprinde. Adica ii dau sa se aprinda, mi se aprinde lumina de la buton, dar ecranul nu... Am incercat sa il conectez la monitorul de la pc si tot asa mi s-a intamplat. Stiti cumva de la ce imi face asa? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

1 desconecteaza laptopul de la curent, scoate bateria ca sa nu aiba absolut deloc sursa de curent si tine apasat butonul de startare timp de 2 minute ca sa elimine toata energia statica acumulata. apoi incearca din nou si vezi daca starteaza.
2 in cazul in care continua fara sa starteze te sfatuiesc sa mergi la serviciul tehnic daca poti. poate fi din cauza unui component ce nu functioneaza : ram, tastatura, hdd, etc.
3 ultima posibilitate si cea mai rea e ca s-a dezlipit chipul de grafica de pe placa. si acesta are rezolvare insa e mai scumpa reparatia.