| Shomitza a întrebat:

Salut,am si eu un pc IBM, placa de baza : Name IBM 8114D1G, am procesor Intel Pentium 4, 3000 MHz si vreau sa imi pun un procesor Intel pentium dual core 2. 00ghz /1M/800,il montez tot,dar nu da curent in celelalte componente,se aude doar ventilatorul care merge foarte incet,da nu porneste monitorul, nimic ...Am scos ramii,i-am inversat, nimic. Ma puteti ajuta?

3 răspunsuri:
| CVane a răspuns:

Problema este ca majoritatea(aproape toate) placile de baza vechi si aici ma refer la P4, au un socket diferit fata de celelalte, care nu permite folosirea unui procesor dual core. Ai nevoie de o placa de baza cu socket minim 775 pentru a folosi un procesor dual core.

| songoku10002002 a răspuns:

Si p4 la 3Ghz e tot pe 775. Placa de baza nu suporta doar seria de procesoare P4 si Pentium D, asta e problema.

| DeyCj a răspuns:

Procesorul nu e compatibil cu placa de bază, în rest totul ok.De regulă pc-urile astea vechi buisness îs tare scârboase la upgrade hardware, de asta e bine să consulți cpu support list-ul! happy. Succes