| Danut_Ilie_1996 a întrebat:

Salut am si eu un router de la romtelecom si internet de la upc si nu pot sa fac conexiunea la wireless, ma poate ajuta cineva? Ce setari ar trebui sa fac? Dau funda

6 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Modelul modemului?

| stlucian a răspuns:

Ce router? Model?

| JustRoxanne a răspuns:

Ce fel de router?

| Danut_Ilie_1996 explică (pentru Danzell):

Huawei hg655b

| Danut_Ilie_1996 explică:

Este un router Huawei HG655b

| Danzell a răspuns (pentru Danut_Ilie_1996):

Ok primul lucru care sa il faci e sa il bagi in priza si sa il resetezi. trebuie sa aiba o gaura ceva pe acolo.

2. ia-ti la indemana toate hartiile de la net. asta in cazul in care trebuie sa te loghezi ca sa intri (cu username si parola)

Stinge toate aparatele (modem/router si pc)
Baga cablul de la net in DSL si unul in LAN1 pana la PC (trebuie sa faci asta la inceput ca sa poti seta modemul.
dupa ce pornesti modemul si calculatorul deschide o pagina de net (cu mozilla sau chrome sau Internet explorer) si scrie in bara unde apare adresa website-urilor (de ex www.tpu.ro/ etc) si tasteaza 192.168.1.1 apoi apasa enter.
o sa iti apara pagina de login la care bagi:
la username: admin
la parola: admin
astea sunt datele de logare default. (dupa reset)

restul nu stiu ce sa iti mai zic ar trebui sa gasesti astea in manualul de utilizare al modemului. daca nu il mai ai il gasesti pe net.