| anonim_4396 a întrebat:

Salut am si eu un televizor Vortex nu stiu exact cum se numeste dar cred ca are 19 inch.
Oricum vreau ca atunci cand sunt pe pc sa nu se mai auda boxele ci sa se auda din televizor.
Din cate am inteles eu e nevoie de hdmi? cate unul? Sau cum sa rezolv problema?

Răspuns Câştigător
| Mocanu_Vladik_2002 a răspuns:

Da e posibil. Prin HDMI, dar din placa de baza, nu din placa video.
Calculatoarele ce au VGA si nu au HDMI nu e posibil. FUNDA?

6 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Majoritatea televizoarelor flat screen au o mufa pentru sunet, cum are si telefonul. Daca faci rost de un cablu jack 3.5 - jack 3.5 poti sa conectezi tv-ul la pc ca o boxa.

Sau poti face cum a zis Mocanu_Vladik_2002, prin cablu HDMI, dar trebuie sa alegi in Windows iesirea audio principala sa fie HDMI, pentru ca altfel nu se aude.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii ce nu inteleg eu la intrebare? Ce sunet nu vrei sa se auda atunci cand esti pe pc in care boxe? De unde sa provina acel sunet si unde sa se duca? Pentru ca intrebarea ta este putin cam dificil de inteles.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci eu pe pc pot sa aud doar din boxe sunetul nu si din televizor cum se unde atunci cand dai pe canale pro tv, antena 1 etc.
Vreau sa se auda din televizor nu din boxe cand sunt pe pc asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheSeventhSin):

Pai asta logic se face conectand mufa jack 3.5 mm la iesirea din pc, si la intrarea in audio a tv-ului tot prin mufa 3.5 mm, dar nu vad rostul, adica sa las plasma pornita sau tv-ul, ca sa aud sunetul din pc? Pai de ce mai sunt facute boxele atunci?

| TheSeventhSin a răspuns (pentru anonim_4396):

Faza e ca vreau sa-mi programez pc-ul sa se inchida singur la un anumit timp pentru a vedea niste seriale sau filme si ma ia somnul.
Asa daca fac chestia asta statia de la boxe ramane aprinsa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheSeventhSin):

Mda, era bine sa fii avut un telefon cu ir remote, normal trebuia sa fii avut si sistemul tau ir ca sa il controlezi, sau sa fii avut telecomanda lui normala... Asta este, faci cum crezi de cuviinta.