| K3nzoRRR a întrebat:

Salut, am un Hard-disk de 500GB si zilele astea vreau sa-l inlocuiesc cu unul de 1TB.
Trebuie mutat si partea de Windows? O sa mut jocurile si ce mai am in PC, dar eu pot conecta 2 hard-disk-uri, fiindca am doua mufe de la sursa(sau poate ma insel).
Astept raspunsuri, funda.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Lasi windowsul pe hard si gata

| K3nzoRRR explică:

As vrea sa fac asta fara sa pierd ceva, sa nu mai pierd timpul cu instalarea la Windows si programele, daca se poate.

| K3nzoRRR explică:

Eu vreau sa stiu, cum fac sa mut asta?

| IIIshaneIII a răspuns:

Il bagi si pe cel de 1tb in pc si ramai cu amn2oua fara sa reinstalezi nimic, trebuie doar sa bagi 2 cabluri in noul hard si sa il prinzi in suruburi

| dannyel86 a răspuns (pentru K3nzoRRR):

Daca nu vrei doar sa conectezi hardul 2 la cel existent si sa-l folosesti ca spatiu de stocare, ci vrei sa ai Windows-ul pe noul hard, exista aplicatii care iti cloneaza partitia C. Adica iti creeaza o imagine pe care o poti transfera pe noul hard, fara a reinstala sistemul de operare. Pentru a face asta, se recomanda ca partitia C de pe noul hard sa aiba aceeasi dimensiune (sau cel putin aceeasi) ca partitia clonata.

Informatii utile mai jos:
https://www.partition-tool.com/easeus-partition-manager/partition-copy.htm
https://www.partitionwizard.com/clone-disk/
https://superuser.com/......hard-drive

| ROB3RT89 a răspuns:

Poti sa-l ti pe cel actual in master si pe cel nou pe slave(te uiti eticheta cum sa pui jumper-ul pe slave)

| ziftode a răspuns:

Daca vrei sa inlocuiesti windows-ul ar trebui sa o faci cu un ssd nu un hard... ssd-ul e mai mic, mai scump, DAAAAAAAAAR MUUUUUULT MAI RAPID CA UN HARD, moment in care tot calculatorul se v-a misca muuuuuult mai bine

daca nu, atunci nu prea merita sa il "inlocuiesti", daca nu cumva ai laptop, pe orice desktop merg 2 hdd-uri binemercic, sursa are 99% o mufa pentru inca un hdd, si iti trebuie doar o panglica de sata ca sa connectezi noul hdd la placa de baza (toate placile de baza au cel putin 2 prize sata pentru hdd/ssd... deci sigur ai cum)