| loeder23 a întrebat:

Acum 4-5 luni mi s-a stricat hard-ul si a trebuit sa-l inlocuiesc, dar cu unul mai mic ( are doar 230 gb -total-, iar sistemul ocupa ceva in C ). Nu pot avea multe jocuri in D si trebuie sa incep sa le pun in C, ceea ce nu prea e normal, fiindca stiu ca jocurile se instaleaza in D, iar programele in C. Nu vreau sa umplu C-ul de alte jocuri, prin urmare m-ar interesa un alt hard disk, dar nu unul intern deoarece nu vreau sa reinstalez toate jocurile, ci unul extern. O sa am partitiile C, D si E sau E si F. Ar fi o alegere potrivita? Pe acest hard disk extern vreau sa instalez alte jocuri... Acesta este : http://www.emag.ro/......D3JCXBBBM/
Cu siguranta orice hard disk este compatibil cu orice pc. Vreau sa-mi spuneti parerea voastra despre hotararea pe care am luat-o.

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

1tb mai bine, diferenta de bani dintre 500 si 1 tb este destul de mica.

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Poti instala si in C jocuri dar e nevoie sa ramana cativa GB liberi sa isi faca de cap sistemul de operare.

Un hard extern nu e recomandat pentru jocuri pentru ca viteza de scriere/citire este mai mica decat cea de pe un hard disk intern si o sa ai probleme.

Mai repede iti cumperi alt hard intern de 1tb si numai ai probleme.winking

| loeder23 explică (pentru Intruder19):

Ok ^.^ oricum ma mai gandesc ca o sa-mi iau in vara unul ca la acest moment nu prea folosesc pc-ul, dar o sa iau in considerare sfatul tau

| loeder23 explică (pentru Intruder19):

La asta ma gandeam : daca nu iau unul extern de 500 gb si iau unul intern, atunci il iau de 1tb pe cel intern. La momentul acesta, in C am 56 gb liberi deoarece am gta eflc ( 4 ) instalat acolo si ocupa ceva. C-ul este normal de 116 gb. Si in D am liber 28, 8 gb liberi, avand jocurile : cs:go, gmod, l4d2, zula europe, dead space 2, cs nexon zombies, warframe, terraria, roblox, 7 days to die. D-ul are normal 115 gb. Pe langa aceste jocuri as mai vrea unele fiindca ma plictisesc usor de unul si apoi vreau sa iau altul, dar ca sa-l iau trebuie sa sterg unul de care m-am plictisit apoi ma plictisesc de cel nou si vreau sa il joc pe acela pe care l-am sters si e nasol. De asta vreau eu un hard destul de mare. Cred ca unul de 500gb sau de 1tb ar fi bun pentru jocuri, nu?

| Intruder19 a răspuns (pentru loeder23):

1tb mai bine, diferenta de bani dintre 500 si 1 tb este destul de mica.

| LinxCont a răspuns:

Ar merge mai bine un
http://altex.ro/......wd110uzsva

Eu am un http://altex.ro/......4mb-sata-3 si e ok.

Am si un http://altex.ro/......-3-0-negru care merge bine (ce-i drept il folosesc rar), dar viteze mai bune se obtin daca pc-ul are mufa usb 3.0. Pe 2.0 vitezele vor fi mai mici, in jur de 10-20MB/s.

Pe USB3.0 vitezele sunt oarecum apropiate de ale unui hard intern, insa pentru jocuri as prefera unul intern.