| Beowulfsv a întrebat:

Am un led-tv Vortex la care am o problema: cand pun un film folosind player-ul usb imi vede imaginea alungit pe verticala si nu o pot regla din setarile televizorului. Stie cineva ce as putea face. Multumesc anticipat pentru raspunsuri - VORTEX LEDV-40CK308.

Răspuns Câştigător
| mudokins78 a răspuns:

Deci, eu nu te înţeleg!, care player? Portabil sau playerul încorporat din tv?
Bine, să lăsăm asta de-oparte.
Fă proba în felul ăsta,
Pune pe un stick usb un film în format mp4 sau mkv, mpeg2, xvid, (ţine minte! Fără format avi)
Şi ar trebui să meargă fără probleme.
Eu am ceva similar şi am pus pe un hard extern vreo 3000 de filme, toate rulează fără probleme.

3 răspunsuri:
| Beowulfsv explică (pentru mudokins78):

Salut. Era vorba despre player-ul usb al televizorului, scuze. Dupa sfatul tau am incercat pana acum cu formate tip mp4, mkv si avi; din acestea doar cu mp4 a redat corect, cu celelalte doua se vede alungit. Nu m-am gandit ca ar putea fi din cauza tipului de format video. Care e motivul? Oricum, multumesc de informatie si revin cu detalii dupa ce incerc si celelalte formate ( mpeg2 si xvid ).

| mudokins78 a răspuns (pentru Beowulfsv):

Încearcă şi MKV (prescurtarea de la matrioska).
În mod normal şi eu am filme care sa văd alungite cum spui tu (widescreen) dar aşa a fost făcut filmul!
Chiar şi aşa... După ce dai drumu la film, din telecomandă (în timp ce filmul rulează) ai opţiuni de vizualizare al filmului.
Ia verifică şi treaba asta!
Succes!

| Beowulfsv explică (pentru mudokins78):

Cum am spus in comentariul anterior, mkv si avi se vad alungit. Am incercat si in timpul redarii sa modific tipul de vizualizare dar tot alungit se vede; doar la mp4 e ok. Nu inteleg de ce se intampla asta - poate trebuie facut un upgrade la softul tv-ului? O zi frumoasa.