| Edi12679 a întrebat:

Salut! Am un MSI GP72M 7REX 694NE Leopard Pro (l-am luat second-hand) problema este ca tot încerc sa,, instalez " placa video si nu merge (nu imi apare Nvidia control panel) uneori imi da eroare 43 in device manager si nu stiu ce as putea sa ii mai fac... si cand intru in GeForce experience nu ma lasa decât sa instalez un,, driver" si si acele nu face nimic... habar n-am ce sa mai fac va rog ajutați-mă. Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Dezinstaleaza driverul video,
si sterge fisierele temporare si intrarile nefolositoare din registrii cu programelul CCleaner.
Apoi reinstaleaza driverul video (doar driverul).

Nu folosi optiunea Express, ci urmatoarea de dedesubt: Custom (Advanced), si in ecranul urmator, bifeaza caseta: Perform a Clean installation.

Instaleaza doar Graphics Driver si PhysX,
fara nimic altceva
(fara GF Xperience, fara HDMI sau DP Audio.
Audio nVidia e util daca il legi la un TV, altfel n-ai nevoie).

Daca tot asa face, ar trebui sa reinstalezi Windowsul, folosind metoda clasica (nu prin Reset This PC).
Asta pentru ca posibil sa existe niste conflicte intre Windows si ramasite de drivere mai vechi.
Eroarea 43 tocmai asta indica: driver ce crapa sau nu se pupa cu Windowsul.

| Edi12679 explică (pentru NLS):

Pai i-am mai dat o data reinstall la Windows. Crezi ca mai e necesar o data?

| NLS a răspuns (pentru Edi12679):

Intai fa tot ce am scris in prima parte, caci ar trebui sa mearga.
Dezinstalarea driverului,
stergerea cache-ului si a ramasitelor registrilor "obsolete" cu CCleaner (de la programe si drivere care au fost dezinstalate defectuos)
Apoi dai un restart, dupa care reinstalezi driverul de pe siteul oficial.

| Edi12679 explică (pentru NLS):

Tot nu funcționeazăsad ai si alte idei?