| GoodLuck15 a întrebat:

Salut.
Am un procesor q9550 la valoare stock 2. 83ghz.
In Bios vcore este de 1.3v.
Ar trebui sa scad voltajul? 1.3 mi se parr cam mult pentru 2. 83ghz sau asa o fi el?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu trebuie valoarea de functionare este intre 0. 8500V-1. 3625V. Deci valoarea de 1, 3 este catre maxim dar nu-i maxim. De obicei se foloseste 1, 3 V.

| peperonies a răspuns:

Nu mai umbla prin bios mai ales la voltaje daca nu stii ce e acolo. daca 1.3 e default 1.3 lasa-l.

| GoodLuck15 explică (pentru Salontanul):

Din cate vad 1.3 este valoarea default in bios, iar dupa 30 de minute cu Prime95 si speedfan vcore e 1.25v

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GoodLuck15):

Poate ca nici softurile nu dau rezultatele exacte dar atata timp cat este intre limite nu te baga. Americanii zic: " un lucru care functioneaza nu trebuie umblat in el".

| peperonies a răspuns (pentru GoodLuck15):

Prime95, mai ales ultimele versiuni streseaza procesorul mult, mult, mult, si mai pun o data ca sa intelegi, mult peste ceea ce e normal.e exagerat si pentru un stress test. nu are rost sa stresezi saracu procesor de 10 ani pentru... ce mai exact? sa vezi niste numere frumoase pe ecran?

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

Sincer sa fiu intre Cs Go si prime95 diferenta de temperatura pe coruri nu e marelaughing)).Pe mine ma intereseaza mai mult temperatura per total ce o da Speccy ca aia e Tcase nu cea pe coruri care e mai mare decat cea per total

| sltlp a răspuns:

Nu e musai sa modifici, deoarece e in valori normale. Daca vrei sa te joci asa, poti incerca sa scazi, si mai scazi si temperaturile.