| BaconDavid2007 a întrebat:

Am un router si vreau sa am internet si la PC deoarece inainte cablul care da internet routerului era in pc.Am un cablu mai mic un cap il bag intr-unul din porturile lan al routerului si celalalt in PC normal ar trebui sa am internet doar ca in momentul in care vreau sa intru pe google imi zice ca nu am net.De ce? Si cum pot rezolva? Daca va intrebati am netul de la Digi dar pe telefone xbox si altele merge sa am net

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ai conectat cablul de internet in portul gresit, LAN se aplica intre calculatoare, nu intre calculator si cablu de internet.
Toate routerele au port dedicat unde trebuie sa bagi numai cablul de internet pentru a functiona.

| JicaContra a răspuns:

Trebuie, sa bagi firul de internet in router intr-un port numit "wan" sau "internet" si care e vizibil detasat de celelalte porturi (are alta culoare, e o distanta mai mare intre el si cel mai apropiat port, decat e intre celelalte porturi intre ele, etc.) altfel, daca il bagi in lan, routerul e folosit numai pe post de switch

de asemenea, trebuie setat routerul, mai ales daca esti la gigi, unde ai un cont si o parola cu care intrii pe internet, asa ca daca nu ai manualul, cauta pe internet modelul tau de router, urmat de cuvantul "manual", sau "cum sa setezi"