| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 a întrebat:

Salut, am un rx 580 8gb, ryzen 3 2300x, 8gb ram. Vreau sa știu daca e o diferenta la fpsuri sau asa ceva. Am un monitor cu rezolutia lui normala de 1920x1200 fata de 1 1080p. Ar trebui sa ma scade destul de mult sau nu prea are legatura?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Între formatul 16:9 și 16:10 nu exista o diferență relevanta de FPS uri, sunt doar câteva linii in plus, numărul de pixeli pe care ii aduce în plus înălțimea mai mare e nesemnificativ fata de o rezoluție mai mare precum 2K, sau 4K (unde ai de 4 ori mai mulți pixeli, fiindcă ambele laturi se dubleaza)

Diferența (in rau) va exista atunci când treci la monitor 2K sau în general rezoluții mai mari decât ce ai acum.

Mai multe cadre vei câștiga doar daca:
++pui o placa video mai puternica,
++iei un monitor cu rezoluție mai mica, sau scazi rezoluția monitorului actual pe o treapta inferioara (1680*1050, etc)
++atunci când vei avea alt monitor FullHD dar cu mai mulți Hz (care se vor traduce în posibilitatea de afișare a mai multor fps-uri dacă placa video e puternica și randeaza mai mult decât 60 fps cat poate afișa un monitor clasic)