| Laurentiu_Irimia_2002 a întrebat:

Cine imi spune care e treaba cu 1080p, 720p cu rezolutia jocurilor.Din cate stiu daca joci un joc cu o rezolutie de 1080p(adica full hd) se va misca cu cateva fps-uri in minus(daca ai pc-ul slab)

Eu vreau sa ma joc pe full screen toate jocurile.Este vreo diferenta daca e 1080p sau 720p?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Normal ca este o diferenta intre 1080p si 720p dar depinde de monitorul tau. Poate ai vazut pana acum in vreun joc : Resolution 1111 x 1111 ( native ) sau ( recommended ) chiar si in windows iti scrie ( recommended ) aia e rezolutia monitorului, daca alegi mai mic se vede mai urat, mai pixelat.
De ex: Tu ai monitorul 1920x1080 si alegi 1280x720 full screen, jocul e rendered la 1280x720 dar stretched la 1920x1080, mai buna performanta, dar se vede mult mai urat, acelasi numar de pixeli dar pe o suprafata mai mare ( devin oarecum vizibili ).
La fel ar fi si pe Youtube, ecranul tau ( native ) e 1920x1080 rezolutia videoclipului recomandata e 1920x1080, full screen se vede perfect, daca alegi 720p -> mai putini pixeli pe o suprafata prea mare ( se vede rau ) daca alegi 4k se vede perfect, iti trebuie lupa sa vezi diferenta.
Nu stiu daca ai inteles ce-am vrut sa spun, sper ca te-a ajutat cat de cat.

1 răspuns: