| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 a întrebat:

O parere despre o diferenta de genul:
Daca cumpar o placa cu pci 4.0, cat de mare va fi diferenta daca o pun pe o placa de baza de 3.0 sau 4.0? Diferenta in fpsuri, performanta, asa in general. Pentru ca in prezent eu am o placa de 3.0, iar daca as vrea sa fac upgrade la o placa video mai buna, toate sunt de 4.0 si as vrea sa stiu diferenta asta. Din tot ce m-am interesat, diferenta este nesemnificata, nu scade atat de mult pe un 3.0. Vreau sa aud si parerile voastre pentru ca sigur sunt altii care se pricep mai bine

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca placa de baza e de 3 atunci placa video de 4 nu va fi compatibila!

| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 explică (pentru lpavel):

Eu am inteles ca sunt compatibile oricum, doar ca placa nu va functiona la capacitatea ei maxima https://imgur.com/a/FiBZyDW

| lpavel a răspuns (pentru Petrisor_Mihai_Mangu_2002):

Asta se refera la placile de baza mai noi care da, e compatibila cu orice versiune, dar nu si placile de baza mai vechi de aproximativ 5 ani!