| shacoAP a întrebat:

Am un Samsung S7 cu Android 8.0 si din greseala am sters un videoclip din telefon, iar din dorinta de a-l recapata l-am conectat la calculator cu diferite programe, acele programe au instalat anumite aplicatii pe telefon pe care ulterior le-am sters, iar acum nu imi mai merge Samsung Health pentru ca telefonul cica e rootat, dar am instalat vreo 5 aplicatii sa vad daca e rootat. Pe toate scria ca nu este. Ce trebuie sa fac? Dau funda, urgent!

2 răspunsuri:
| Heavenonearth a răspuns:

Utilizează Recuva şi conectează telefonul cu cablu usb, pentru conectarea telefonului la calculator.La Recuva, la căutări, să bifezi videoclip ori filmuleţe...şi va căuta.

| TheTom7 a răspuns:

S-a cam dus, sa o spun direct. Nu ai ce sa ii faci daca iti spue ca este rootat aplicatii Samsung, ca sa te convingi ca e asa du-te la update software si incearca sa ii dai sa caute actualizari, daca nu merge inseamna ca Samsung il vede ca un telefon rootat, chiar daca alte aplicatii spun ca nu e. Ce poti face daca e asa? E cam nasol, trebuie sa reinstalezi softul, il gasesti pe sammobile si te poti folosi de odin, dar daca nu te pricepi nu te baga. Trebuie inainte sa instalezi tot cu odin TWRP de unde sa stergi tot de pe telefon, ca sa scapi de softul vechi, dupa il poti instala tot cu odin pe cel descarcat de pe sammobile, sunt tutoriale pe net, dar totusi daca nu te pricepi la telefoane nu te baga pentru ca se poate intampla orice. si o sa fi panicat si nu o sa stii ce sa ii faci. Data viitoare ia-ti un antivirus(iti recomand avast), cat de prost, poate va detecta ceva, inainte sa folosesti aplicatii de genul.