| mtw123 a întrebat:

Salut.

Am un sistem de boxe genius si nu le pot conecta toate la laptop din cauza ca au mai multe mufe, si anume 3 iar eu la laptop am doar o iesire audio. Cum pot face sa le conectez pe toate?

16 răspunsuri:
| tintareco a răspuns:

Aciziţionează un distribuitor, cei de la magazinul de profil îţi vor explica ce şi cum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Boxele nu vin conectate in lapytop, ci in subwoofer, iar din subwofer vine un cablu pe care il conectezi in mufa audio a laptopului, subwooferul este amplificator pentru boxe. Succes.

| mtw123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sistemul meu este 5.1 fix ca acesta, exact acelasi model
http://imgur.com/a/MI6a4

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mtw123):

Il stiu, boxele alea vin bagate in spatele subwooferului, esti din Bucuresti?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru tintareco):

Nu îi trebuie niciun distribuitor.

| mtw123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt. Da, boxele vin in spate subwooferului, si ele au 3 mufe pentru a se auzi toate, eu asa pot conecta doar doar sa aud 2, iar eu vreau sa le aud pe toate si nu stiu cum sa procedez daca ma poti ajuta tu

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mtw123):

Deci, mufele din spatele subwooferului sunt cleme colorate in roșu si negru, in acele cleme conectezi boxele, boxele nu au mufe, sunt fire cositorite care intră in clemele alea, roșu este plus negru este minus, deci fi atent cum le conectezi, poate firele care ies din boxe sunt gri sau argintii. După ce conectezi boxele, pasul urmator conectezi cablul cu mufă jack in calculator si capătul celalat al cablului care are mufe R.C A de culori roșu alb galben, in mufele din spatele subwoferului tinînd cont de culori, roșu la roșu galben la galben alb la alb, si le bagi mufele rca in iesirea out din subwofer, si setezi din butoanele de pe subwofer iesirea de calculator laptop pe unde va iesii sunetul, sper sa te descurci cu el, citeste manualul tehnic al sistemului si acolo o sa gasesti cum sa l faci.

| mtw123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asa este cum zici tu, dar nu am manualul tehnic sis nici cablul rca

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mtw123):

Fără cablul rca nu poti reda sunetul din laptop in sistem, te duci in orice magazin care vinde conectică cabluri si cumperi un cablu, cumpăra un cablu destul de lung sa i ti ajungă sa nu tragi de el cand muti laptopul dintr un loc in altul in camera, cablul sa fie de 1 metru jumate 2 metrii cel mult.

| mtw123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, dar la mine sunt 3 mufe care trebuiesc bagate in laptop si eu am doar o iesire

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mtw123):

Nu ai inteles? singura unica mufă din laptop care scoate sunetul e mufa verde, ai si una roz care este pentru microfon la skype, restul mufelor sunt usb uri. cu alea nu ai treabă, de aceea te am intrebat daca esti din Bucuresti, ca stiu ca nu te descurci sa instalezi ăla. Suna la firma de unde l ai luat si vine cineva de acolo cu cablu rca si il va instala el contra cost.

| mtw123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

N am reusit

| mtw123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asa ar trebui sa arate si pentru laptop?
http://imgur.com/a/LFTf7

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mtw123):

Da

| mtw123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Acolo este doar rosu si alb nu cum ai zis tu 3 culori

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mtw123):

Vad ca nu ne intelege m, fiecare sistem este diferit, la fel ca si omul, deci, tu ai 5 boxe sateliți si 1 subwoofer, ca sa se audă in toate cele 5 boxele plus in subwoofer muzica pe care o redai din calculator sau filmele, trebuiesc conectate toate mufele alea rca, ca fiecare mufă corespunde unui canal adică a unei boxe, daca tu nu conectezi toate mufele, riști in scurt timp sa il arzi, deoarece supra soliciti tranzistorii finali, si vor face scurt se vor arde, si reparatia la acest sistem este foarte complicată si scumpă, nu se merită reparatia lui, ti am zis sa i suni pe cei de la firma sau magazinul de unde ai cumpărat sistemul, l ai cumpărat de nou? sau l ai luat de pe olx? Daca sistemul a fost nou in cutie cu garantie, suni la garantie si le zici ălora, am cumpărat din magazinul cutare zici firma, sistemul modelul, si eu adică tu, nu mă pricep sa il instalez, poate veni cineva de la dvs din firmă un băiat priceput sa i mi instaleze sistemul? Si ăia i ti vor zice la telefon, da sau nu, tu zici ca nu esti din Bucuresti? Ca veneam sa te ajut sa il instalezi, dar cum doresti tu, chema i pe ăia sau stai asa cu el.