| SamsungElectronics a întrebat:

Salut

Am un soundbar Hisense cu Dolby Atmos și subwoofer wireless, l-am cumpărat ieri de la Altex, vreau să vă spun unde credeți că ar fi mai bine să-l pun într-un living, am auzit că se aude mai bine are ecou plus cu funcția surround, iar în cameră nu este așa ecou doar funcția surround se aude. Ce înseamnă Dolby Atmos pe telefon și pe soundbar?

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu vrei sa se auda bine sau vrei ecou? Ecoul pe partea de audio e ca o friptura inecata in sos picant ca sa nu se simta ca era carnea expirata. Dolby Atmos e practic un algoritm de spatializare a sunetului. Indiferent de faptul ca il ai pe telefon cu doua difuzoare sau pe ceva care are fizic 5.1 sau 7.1, sursa ta e de cele mai multe ori stereo. DA ia semnalul stereo si il distribuie in canalele disponibile, fizice sau virtuale, pentru a crea impresia de spatialitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Citeste cartea lui tehnica, degeaba astepti raspunsuri aici, nu stim.