| anonim_4396 a întrebat:

Dolby Atmos. Atmos vine de la Atmosphere?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ideea este ca Dolby Atmos se refera la faza ca sunetul vine de sus, de ex cand trece un elicopter trebuie sa vina sunetul de sus, exista doua variante, cand ai boxe si in tavan, sau cand nu ai, dar ai un modul care trage cu sunetul catre tavan si se reflecta catre tine tot ca sa ai impresia ca vine de sus cand e cazul.
Evident ca toate boxele de jos se pastreaza in ambele variante. Adica chestia asta se adauga la un sistem 5:1 la o adica.
Adica sa-ti ofere cumva ca o bula de sunet, sa poata veni din toate partile daca e cazul.

Deci s-ar putea numi ca iti creeaza cumva o atmosfera care ar putea insemna sunet de peste tot cand e cazul, fara limitare de directie, insa nu are legatura neaparat cuvantul Atmos cu atmosfera, nu de acolo vine. E o denumire pur si simplu.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Foarte probabil că de aici s-a inspirat "creatorul" tehnologiei - crează o ATMOS. FERĂ deosebită

| JicaContra a răspuns:

DAP, de la Atmosphere vine;)
http://www.finedictionary.com/Atmo.html
fa scroll jos pana la "In News:"

am cautat
https://www.google.com/search?q=%22Dolby+Atmos%22+%22etymology%22

| nicu991 a răspuns:

Nu, nu vine de la atmosphere, este insuși denumirea tehnologiei audio proiectata de Dolby.