| dragos9009 a întrebat:

Are rost sa imi iau un Pc direct sau sa il iau pe piese si sa il asamblez ce ziceti?!
Funda!

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe piese este mai scump dar ti-l faci cum vrei tu. Unitatile gata facute ba au o piesa care nu-ti convine, ba alta dar sunt mai ieftine. Deci depinde de "buzunar".

| Superior a răspuns (pentru Salontanul):

Ce ai baut ma? Unitatile pe piese pot iesi mult mai ieftin decat cele gata facute...

| Superior a răspuns:

Raspunde la aceste intrebari :
1. Bugetul in care te incadrezi.
2.Cand vrei sa iei sistemul.
3.Conteaza cum arata?
4.Silentios?
5.La ce-l vei folosi? (gaming, editare, etc).

| Lioana a răspuns:

Are rost sa iei PC asamblat daca are configuratia pe care o doresti tu. Avantajul e ca poti sa-l iei cu licenta OEM de Windows, care e mult mai ieftina decat varianta retail. Aceasta licenta se vinde doar impreuna cu un PC si e valabila doar pe acel PC.
Daca configuratiile de calculatoare pe care le gasesti pe piata nu corespund dorintelor tale e mai bine sa-l iei pe piese (eu asa am facut). Ai grija ca piesele trebuie sa fie compatibile intre ele. Trebuie sa te pricepi putin. Avantajul e ca iti iese mai iefrtin dar nu poti cumpara pentru el decat windows cu licenta Retail care e mai scumpa dar o poti instala pe orice calculator (dar doar pe unul).

| combativul a răspuns (pentru Salontanul):

Vorbesti ce nu trebuie, un pc facut pe piese e mult mai ieftin

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Superior):

Esti "superior" de... Jjignitor. Nu-ti dai seama ce scrii sau de ce. Si particula "ma" se pune cand esti aneeducat. Daca ai ceva de dialogat cu cineva, invata sa dialoghezi fara sa jignesti!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru combativul):

Serios? Ia da-mi un exemplu! Ia o unitate gata facuta si fa un wishilist din aceleasi piese luate separat dar nu second hand.

| Superior a răspuns (pentru Salontanul):

Ma scuzati domn' rege :))))
Uite cateva exemple de ceea ce ziceai tu...
1.
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3131114/ + http://www.cel.ro/......iYyNzEt-l/
VS https://altex.ro/......-free-dos/ =====> Economisire de aprox. 500-600 lei.
2. https://www.pcgarage.ro/......8gb-gddr5/ VS https://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/ + https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3131162/ =>>> Mai ieftin cu 400-500 lei.
Ai noroc ca e vremea asta cu placile video putine si scumpe in stocuri :)
Pe deasupra, componentele cu care sunt construite aceste sisteme brand, sunt majoritatea de generatii veche care chiar daca costa mult luata separat, dar exista altele de generatie noua care nu prea sunt disponibile pe sistemele brand fiind nevoit sa faci pe piese, si sunt chiar mai ieftine.
De exemplu la primul sistem din lista puteam pune in loc de i7 7700, un i5 8400 care il bate cu desavarsire si costa 870 de lei, nu 1500. Mai ieftin si performante mai bune. Sau in acelasi pret intra i7 8700, care deja rupea. La sistemele ce contin i5 7500 si costa 3000-3500-4000 lei mai bine iei un Ryzen R3 1200 care costa mai putin si ofera aceleasi performante, ba chiar mai bune daca ii faci overclock, i5-ului neputand sa-i faci. i5 7500 : 900 lei Ryzen R3 1200 : 440 lei. http://cpu.userbenchmark.com/......3648vs3931

| Superior a răspuns (pentru Salontanul):

Sa nu uit ca in sistemele facute se mai pun si banii ca fie e asamblat, fie este de firma si are scris pe el Asus, Lenovo, etc.

| dragos9009 explică (pentru Superior):

Bugetul ar fi cam 1000 euro! Eu as vrea sa strang bani de acum pana in 2020 sa il am! NU conteaza cum arata daca! NU neaparat silentios si la Gaming gen Fortnite CsGo jocuri din astea

| Superior a răspuns (pentru dragos9009):

Deci il cumperi azi sau in 2020?