| malynn a întrebat:

As fi interesat de niste tutorial de la Incepatori pana la Avansati despre limbajul C++, bazele CheatEngine si ArtMoney( editarea adreselor hexadecimale) si Visual Basic, deoarece am gasit pe internet, dar sunt in engleza si nu explica nimic.
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| KittyHHk a răspuns:

Si eu asta vara am cautat pe net tutoriale ca sa invat C++ si pana la urma mi-am luat o carte si sunt foarte multumita de ce am invatat de acolo. Lucrez in Pascal de aproape 3 ani la scoala si sunt cam la acelasi nivel si cu C++. Nu stiu ce sa-ti spun, nu am experienta cu celelalte programe dar spre ca ti-am fost de ajutor cumva. Incearca pe www.scribd.com, poate gasesti acolo ceva... bafta. Cartea se numeste C++ ghid pentru incepatori, autor Brian Overland si o sa gasesti cam tot ce iti trebuie, a fost in jur de 50 de lei dar ti-am spus ca a meritat. Numai bine, sper ca ti-am fost de ajutor.

| FrEeBoY a răspuns:

Incearca aici http://hackpedia.info/viewforum.php?f=33 poate gasesti ceva util...eu am gasit foarte multe, si sunt si in romana, e forum, poate ai mai intrat pe el

| monstrulet a răspuns:

Doar in engleza o sa gasesti tutoriale bune. In romana nu am gasit pana acum. Daca inveti c++ nu mai ai nevoie de visual basic, poti face acelasi lucruri. Mai repede inveti c#.
Iar intre cheatengine si artmoney, mai bun e cheatengine, am facut tot ce aveam nevoie cu el, nici n-a fost nevoie sa instalez artmoney.
Tutoriale pentru cheat engine sunt pe youtube, e foarte usor de invatat.
Iar pentru c++ gasesti pe http://www.learncpp.com asta e cel mai bun site pe care l-am gasit dintre toate, de aici am invatat multe.

| malynn explică (pentru monstrulet):

Cheat engine nu este o problema la problemele simple, doar vreau sa invat cum sa caut anumite adrese Hexadecimale, cu care nu am mai lucrat pana acum. in special pentru anumite jocuri, unde nu poti sa ai acces la date doar cu anumite adrese cautate din meniul principal, schimbi de ex 100 cu 10000 si gata, ai 'bani' infiniti.

| monstrulet a răspuns (pentru malynn):

Stiu ca nu e asa usor de gasit anumite valori. Trebuie sa faci cautari multiple ca sa refinezi rezultatele.
Faza e ca valorile alea sunt de fapt alte numere decat ce iti apare pe ecran in joc(nu e problema ca sunt hexadecimale). De exemplu numarul real poate sa fie 100, dar tie cand ti-l afiseaza il inmulteste cu 2, deci tu o sa vezi 200, si n-o sa-l gasesti niciodata(sau eventual o sa fie altceva). Unele jocuri folosesc protectie de genul(chiar ceva mai complicata) ca sa nu modifici asa usor.
Faza cu cautarile din ce in ce mai rafinate e sa pornesti de la o valoare necunoscuta, apoi cand scorul/numarul creste faci din nou cautarea folosind optiunea "numere care au crescut" si tot asa. E mai mult o chestie de noroc si timp aici.

| Kanghu a răspuns:

Sintaxa si bazele limbajului C++ le poti invata din carti si tutoriale, engleza macar la nivel mediu obligatoriu. CheatEngine presupune scrierea de cod al tau intr-un alt proces, ceea ce implica deja programare mai low-level, presupunand pe Windows, poti folosii Win32 API.

Daca mai ai nevoie de alte detalii, add kanghu_628.