| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Salut, as vrea sa-mi fac un upgrade la pc-ul meu, doar ca totul e cam varza la el (nu am bani de unul nou), asa ca as vrea sa-mi spune ti ce trebuie sa schimb pentru a merge mai bine.

Procesor: Intel Pentium D CPU 2.80 Ghz cu doua nuclee fizice.
Placa video: Radeon x1550 64-bit cu 1270 MO total memorie grafica
RAM: 2 Gb DDR2.

Chiar daca nu o sa fie cine stie ce mega pc, eu vreau sa mearga mai bine ca acum, sa nu mai am lag cand ma uit pe yt la video-uri 720p si sa ma pot juca macar in 40 fps samp. Se mai poate salva cv din acest pc? Sau scrie R.I.P pe el? Dau funda. Bugetul ar fi cam 600 lei.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Dupa mai multe cautari pe samwise.ro dupa calculatoare complete si/sau piese, am ajuns la kit-ul acesta care este foarte bun: https://www.olx.ro/......9p45H.html
Te mai costa transportul vreo 25-30 lei.
Ai si 4 usb-uri 3.0 in spatele placii de baza; in timp poti sa pui si un ssd sau hdd sata3.
Nici nu mai ai nevoie de placa video. Dar poti sa iti iei una mai tarziu. Pe Youtube vei vedea videoclipuri la 1020p.
Va trebui sa iti faci rost de windows pe 64 bit.
Placa de baza trebuie sa fie asta: http://www.gigabyte.com.ro/Motherboard/GA-H81M-HD3-rev-10#ov
Iar procesorul trebuie sa fie asta: https://www.emag.ro/......DQX81BBBM/
Ai si 4 GB de memorie ram pe placa de baza. Iar memoria este DDR3 -deci mai buna/rapida decat DDR2 care o ai acum.
Placa de baza este asa: Micro ATX Form Factor; 24.4cm x 19cm. Ar trebui sa mearga in locul placii vechi.

De restul banilor poti sa iti iei o sursa mai buna: https://altex.ro/......9020096-eu
Te duci direct la altex si le spui sa iti aduca sursa care vrei si la pretul care este pe net; si nu vei plati transport la ea. Recomand corsair: stabile si silentioase. Este nevoie sa pui si o sursa mai buna, chiar daca va merge si ce-a veche.
Cu timpul poti sa iti strangi bani si pentru o placa video mai buna.
Eu zic ca merita sa cumperi acel kit de pe olx. Vorbesti cu vanzatorul ca sa iti trimita produsul cu "Livrare cu verificare". In felul acesta poti sa deschizi coletul de fata cu curierul timp de 5 minute. Daca nu e ce ai comandat, atunci nu il iei si nu platesti nimic.

4 răspunsuri:
| ionut1233 a răspuns:

Schimba :
-nVIDIA (puneti cel mai nou nVIDIA)
-windows-ul
-placa video
si vei avea minim 99fps in samp si min. 220in cs1.6 dar in go min. 150

| Tintar_Marius_1998 a răspuns:

Ieu as zice sa iti faci un upgrade la placa video si ceade baza si... procesor

| Gizăz a răspuns:

Îmi pare rău să-ţi zic, dar mai bine-l arunci. E mult prea vechi ca să rezolvi ceva schimbând doar o piesă. Ar trebui să schimbi tot şi nu are rost că asta e mai scump. Vezi că sunt sute de site-uri cu PC-uri second hand ieftine şi mult mai bune decât al tău.

| TheRealFantasy a răspuns:

Ce placa de baza ai, ce an e, daca e 2005 sau mai nou poate poate. gasesti niste componente de doamne ajuta, dar in 600 de lei nu stiu ce sa zic.
Daca stii ce placa de baza ai, asa sigur stii si ce componente suporta.
Procesorul e slab, placa video mediocra, rami putini, pe ce frecventa sunt nu ai zis.
Ia un CPUID CPU-Z si cauta la "Mainboard" modelul.
Daca stii exact ce vrei poti da componentele vechi la sh pentru a iti boosta bugetul pentru cele noi, just saying.