| El_Cosmin_2000 a întrebat:

Salut as vrea sa stiu ce se intampla daca pun o placa care cere 400 WATT si sursa mea are tot 400 merge placa? Va face vreo problema?

7 răspunsuri:
| Michiō a răspuns:

Depinde la ce placa te referi, placa video, placa de baza etc., te poate duce dar una de 500 - 550W ar fi mai buna in caz ca nu vrei sa faci OC(overcloking)

| Adrian926a a răspuns:

Daca ai cumparat pc nou sau pe piese ar trebui sa cumperi si o sursa de minim 500w, daca pc-ul tau e mechi da merge de 400 e compatibila

| CPAElites a răspuns:

Trebuie sa ne spui ce placa video e si modelul sursei.
O sursa ieftina pe care scrie "400W" nu scoate nici macar 260W, ai auzit de eficienta? Toate sursele de calitate au un anumit certificat de eficienta Gold, Platinium etc. eficienta lor fiind peste 80%, adica scoate 80% din cat scrie pe eticheta, in cazul unei surse "de 500w" cu eficienta 82% aceasta scoate in realitate ~410W restul de 90w sunt transformati in caldura.
O sursa ieftina are componente de proasta calitate care nu au o eficienta asa buna, de exemplu o pocnitoare delux de 450W nu dabia scoate 260W, cea mai mare problema este ca aceste surse NU AU PROTECTII! Daca crapa, crapa cu tot cu placa de baza!

| El_Cosmin_2000 explică (pentru Michiō):

Ma refer la o placa Video Nvidia Geforce GTX 650 2gb care cere 400 Watt si mi.a baiatul care o vinde ca merge si pe surse de 350 si nu sunt sigur daca merge si pe pc.ul meu.

| CPAElites a răspuns (pentru El_Cosmin_2000):

Pai spune ce sursa ai!

| El_Cosmin_2000 explică (pentru CPAElites):

Nu stiu cum se numeste sursa

| El_Cosmin_2000 explică (pentru CPAElites):

Este o sursa de Acer asa stiu de la baiatul ala de unde am luat pc.ul