| LPCTSTR a întrebat:

Salut, astazi am reinstalat Windows-ul.
Partea ciudata este ca exista un proces "rwzdddbzjuow.exe" iar la descriere scrie "svchost".
Tin sa mentionez ca acest proces si aceasta descriere nu erau prezente in cadrul Win-ului precedent si ca are calea in Roaming si ca este planificat sa porneasca la pornirea sistemului.
A mai dat cineva de pocesul acesta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai "instalat" si un virus!
Fisierele si procesele cu nume ciudate, foramte de litere si cifre random sunt tipice virusilor, care se propaga cel mai des prin comanda fisierului "autorun.inf", plasate pe dispozitive detasabile (de exemplu stick-uri de memorie USB). De regula, aceste fisiere sunt invizibile normal (au atribut Hidden sau System).

Confirmarea virusului se poate face introducand un stick USB curat, gol in sistem, iar dupa 1-2 minute scos si studiat pe un sistem Linux (care nu se infecteaza prin "autorun.inf" si programe windows).

9 răspunsuri:
| ovidiu123432 a răspuns:

Probabil nu l-ai reinstalat bine, mai reinstaleaza-l odata sau du-l la cineva care se pricepe!

| LPCTSTR explică (pentru ovidiu123432):

Cred ca l-am instalat bine, plus ca l-am luat de pe FL, Untouched, deci am motive sa cred.
Mic update: am un lag imens.

| ovidiu123432 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Du-te cu el la cineva care se pricepe, nu prea stiu, dar ai facut ceva gresit sau nu stiu dar nu e ceva bine fiindca n-ar trebui sa ai lag / sa-ti apara chestiile alea.

| LPCTSTR explică (pentru Bula):

De fapt da, VirusTotal afirma.
Un trojan.
Posibil, probail adugat sistemului cu activatorul folosit (nema licentawinking )

Bula
| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Fa o devirusare online gratuit, te va scapa:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR explică (pentru DracuIa):

Pai daca ar fi sa scanez fiecare Windows loader, as primi alerte de genul "crak tool" sau "trojan".
Totusi, loader-ul facut de Daz are si un site de unde il poti descarca, ceea ce inspira putina incredere.
Oricum, am rezolvat cu fisierul. Era un trojan happy

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR explică (pentru DracuIa):

Nu l-am folosit pe acesta.
Stiu ca se numeste buttercake, l-am folosit mai mereu si nu pare a contine un virus, chiar daca l-am scanat.