| Girly97 a întrebat:

Am observat ca de cand am trecut de la HDD la SSD, practic logo-ul albastru Windows 10 la pornirea calculatorului nu mai exista iar cand pornesc calculatorul nu doar ca se incarca cu totul in maxim 10-12 secunde dar imediat ce porneste se duce direct la logarea in sistem iar logo-ul albastru Windows 10 nu mai exista. Este o caracteristica a SSD-ului disparitia logo-ului albastru la pornirea sistemului?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt anumite medii de stocare care reactioneaza diferit la sistemele de operare. Nu-ti fa probleme din astea. Bucura-te ca merge mai repede!

Bula
| Bula a răspuns:

Logo-ul apare pentru o perioada de timp (determinat de secunde), sa "vada" utilizatorul ca se incarca sistemul.
SSD-ul fiind mult mai rapid, logo-ul nici nu apuca sa fie activat si deja este stins, pentru a se incarca urmatoarele module.
Din acest motiv nu prea se poate vedea Logo-ul de pornire (sau se vede pentru un timp foarte scurt).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are absolut nicio treabă ssd cu logourile sistemului de operare.

| KovacsB a răspuns:

Apare dar nu-l mai vezi tu.
Varsta isi spune cuvantul.

| cfrtobias a răspuns (pentru KovacsB):

Ce varsta? ca are vreo 20-30 ani parca

| Simpatic a răspuns (pentru cfrtobias):

Stimabilul kovacs, a vrut sa zica ca fata este ne-experimentata happy

| nukeyly a răspuns:

SSD-ul e alta generatie, cu ani lumina peste hdd, asta legat de un SSD mediu clasic care scrie citeste cu ~500 mb/s, daca e un SSD premium [ex ~ read write 8000 mb/s ] valorile sunt mult mai mari la fel si viteza si pretul;
deci in concluzie LOGO-ul ce pe vremuri cadea ca o frunza in vat, acum are viteza luminiii si nu mai apuci sa-l vezi.

Nimeni nu cred ca se mai intoarce la frunze, secolul vitezei ramane vinovat, iar legat de viteza
momentan RAM ramane mai rapid fata de SSD, din cauza arhitecturii actuale a computerului.