| TweeDanny a întrebat:

Azi am schimbat rezolutia pc-ului in 1600x1200 si s-a facut ecranul negru, si pe el scria Out of range 75kHz/60kHz, cum il pot face fara sa resetez windows-ul

3 răspunsuri:
| waXonwaXoff a răspuns:

Dar mai poti vedea ecranul? Adica desktopul sau a ramas asa?

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Salut, ai putea încerca să încerci să intri în modul safe mode și să încerci să schimbi rezoluția de acolo.
Pentru a intra în safe mode apasă F8 de multe ori înainte să îți intre în Windows (deci de când pornești PC) și ar trebui să meargă.

| LinxCont a răspuns:

In w10 sau 8 nu am incercat. In windows 7 merge asa: la pornire se tine apasat F8 pentru a intra in Safe mode, dar nu se alege safe mode. Cand apare meniul din care putem alege Safe mode, alegem "Enable low-resolution video (640x480)"
Alegand "Enable low-resolution video (640x480)", windows-ul se va deschide cu rezolutia 640x480 care e suportata de orice monitor si de aici, se schimba rezolutia la valoarea dorita, de obicei cea maxima suportata de monitor sau in cazul LCD-urilor la rezolutia nativa care asigura claritatea maxima a imaginii.