| Costyn330 a întrebat:

Salut baieti, stiti cumva ce procesoare mai noi suporta placa de baza Asus p5k Deluxe? Ca specificatii pe ea la momentul actual am 8 gb rami, placa video 1gb sata 2, hdd 1 terra (am zis ca poate conteaza si asta ).

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Q9650 poti pune pe ea,
gasesti cu vreo 50 euro pe ebay

Poti schimba pe viitor si placa video,
un Q9650 duce chiar si RX 480 8GB
(am un astfel de sistem si am vazut ce poate, nu vorbesc din povesti.
Initial am avut pe el o antica 9800GT, apoi am schimbat cu GTX 770 4GB, si de aproape doi ani am luat o RX 480 8GB)

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu merita sa investesti, platforma este foarte veche, cel mai bun procesor ar fi Intel core 2 quad.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

E prea vechi pc-ul tau. mai bine investesti intr-un pc nou, cu 3000 de lei iti cumperi un i5 9400f, 8gb ram de frecventa inalta, ssd de 250gb pentru windows, placa video gtx 1650 sau 1660, sursa cu certificare si carcasa ok.
Nici pentru office nu e ok ce ai tu, decat sa investesti in telefoane care nu isi au rostul mai bine iti iei pc.

| JicaContra a răspuns:

Core 2 Quad Q9650(rev.Eu,3.00GHz,1333FSB,L2:12MB)
https://www.asus.com/Motherboards/P5K_DeluxeWiFiAP/HelpDesk_CPU/
ala e cel mai tare
insa nici unul din lista aia nu e "nou"

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai degraba pui un Linux pe sistemul cu ea, ca banii pe care i-ai baga in procesoare "mai noi" efectiv nu merita, cum au zis colegii.