| RandomStudent a întrebat:

Care este diferenta dintre placile ram ddr3 si cele ddr4 inteleg ca sunt mai bune dar in ce sens? se simte diferenta dintre ele?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://computere.net/diferente-intre-ddr3-si-ddr4/
Avantaje DDR4 față de DDR3

lucrează la voltaj mai mic (votajul memoriilor DDR4 scade de la 1.5 la 1.2V, iar pentru memoriile ULV vom ajunge chiar și la 1.05.V)
consumul de energie este îmbunătățit(aproximativ 40%)
latențele sunt mai mari
multe erori de compatibilitate au fost rezolvate și detectarea de erori a fost îmbunătățită
XMP îmbunătățit
suportă până la 512 GB de RAM
Dezavantaje DDR4 față de DDR3

mult mai scump față de DDR3
diferențe insesizabile în utilizarea de zi cu zi.
frecvențele sunt mai mari față de DDR3, dar performanțele nu sunt foarte diferite
DDR4 a fost testat prima dată în 2011 de către Samsung. Mai jos aveți un tabel cu valorile care sunt schimbate între DDR3 și DDR4.

| rrrp a răspuns (pentru RAY):

Ok dar 2133 fata de 1600 inseamna (cel putin in teorie) cu 33% mai rapida (mai multa informatie transferata) -- clar nu se observa daca stai pe net dar la jocuri cred ca o sa se vada...

| RAY a răspuns (pentru rrrp):

La joc conteaza si placa video, cpu, nu cred ca va fi diferenta mare, eu am ddr4 si recomand de la kinston ieftin 8gb la 300 de ron