| CrisGabi a întrebat:

Salut, Care laptop este mai bun : Laptop HP 15-da0159nq, Intel Pentium N5000 pana la 2. 7GHz, 15.6" HD, 4GB, 500GB, Intel UHD Graphics 605, Free Dos sau Laptop ASUS A541NA-GO342, Intel® Celeron® N3350 pana la 2. 4GHz, 15.6", 4GB, 500GB, Intel® HD Graphics 500, Endless

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

N5000 are mai multe nuclee din specificatii, si frecenta mai mare, deci ai un pic de performanta mai mare. La fel si pe placa video integrata. Plus ca ramii de la HP sunt DDR4 si inseamna frecventa mai mare, performanta mai mare. Ai si autonomia putin mai mare. In concluzie, HP! Daca e cel de 1700 ron de la altex vezi ca ai alegeri mult mai bune la 1700 ron exemplu http://bit.ly/2RBQTEm i3 8gb ssd si placa video mai ok, sau la 4gb daca ramai, tot pe i3 http://bit.ly/2MMi3ru sunt mult mai ok acestea, unele avand si placa video dedicata, sa poti sa te si joci ceva "frumusel", fata de una integrata. Utilizeaza voucherul VCUHU9KS pentru o reducere de 1% (nu se cumuleaza daca produsul e deja intr-o promotie sau reducere mai mare), ma ajuta pe mine si tu (poate) primesti o reducere. Zi fumoasa! Daca ai intrebari, da mesaj, e mai usor!

| flixbuster a răspuns:

Asa, comparatie bare metal, procesorul Pentium N este mai bun decat procesorul Celeron N.

Intrebarea este "bun pentru ce?" ca nu-l iei sa il pui tablou pe perete.

Daca vrei sa faci browsing web, sa editezi documente, sa te uiti la filme - ambele merg si cum ziceam Pentium N mai bun ca Celeron N. Daca insa vrei sa te joci, sa faci editare foto/video sau CAD - niciunul nu este bun.