| elina0103 a întrebat:

happy
Ce mi-ati recomanda pentru laptop dintre ASUS X540MA-GO551T, Intel Celeron N4000 cu Windows Home 10

HP 15-da0159nq, Intel Pentium N5000 cu sistem de operare Free DOS

ASUS A541NA-GO182, Intel Pentium N4200 cu sistem de operare Endless OS

?

3 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

La o cautare pe google dupa N4000, N5000, N4200, pe cpubenchmark cel mai bun procesor dintre cele 3 e N5000.
N5000 are pe cpubenchmark scorul 2400.
Hyozanryu a recomandat un Laptop Lenovo IdeaPad 330-15ARR cu procesor AMD Ryzen™ 5 2500U 2GHz, la care scorul procesorului e 7358, insa depinde si de restul componentelor daca e ceea ce trebuie. De exemplu, la toate modelele un plus de viteza ar da inlocuirea hard disk-ului cu un SSD ca sa se deschida repede windows-ul, aplicatiile.
Trebuie vazut si ecranul daca se vede bine, cat tine acumulatorul. De exemplu N5000 consuma putin, 6W, dar Ryzen consuma 15W, deci e de asteptat sa tina mai mult bateria la N5000.

| armiaso a răspuns:

Daca ai un buget stramtorat atunci alege pe primul, are capacitate de stocare mai mare (am vazut la altex pe site)
daca iti permiti mai mult, ia un i5 cu placa video dedicata nVIDIA sau amd, o sa te tina mai multi ani in ceea ce priveste posibilitatea de rulare a mai multor aplicatii in paralel si media.

daca doresti acest laptop pentru jocuri, fara i5 nu are rost
cele enumerate de tine sunt pentru muzica, poze, putin net si cam atat.

am avea nevoie de mai multe detalii, pentru ce vrei laptopul, cat e bugetul, etc

| hyozanryu a răspuns:

Un laptop mai bun este la 1500 LEI cu Ryze 5 pe Emag(la Pcgarage e 1700 LEI acelasi produs). Procesoarele Pentium/Celeron sunt foarte slabe.