| octav005 a întrebat:

care producator de chipset pentru placi video pentru PC desktop. este m-ai bun? Nvidia s-au AMD? si care se incinge m-ai putin?

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

In general cei de la Nvidia produc placi grafice mai performante ca cei de la amd, dar sunt multe chestii de vorbit pe tema asta.
In comparatie cu pretul, ORICE placa video amd la un pret asemanator sau egal cu una Nvidia este mai performanta. Placile grafice AMD consuma mai mult, si se incalzesc ceva mai tare.

| octav005 explică (pentru Jipa95):

Am inteles. multumesc

| K0sti a răspuns:

"m-ai putin" / "m-ai bun" / "s-au AMD"... laughing
Octave tata...
Unii nu au auzit de cratima, iar tu ai un fetiș cu ea se pare!

| Made_Self_1995 a răspuns:

Nvidia sunt mai lente si se incing mai repede, am testat eu pe diverse pleci de baza, momentan am optat pe Amd sunt mai rapide si nu se incalzesc asa repede.

| Clantza a răspuns:

NVidia sunt mai bune, majoritatea jocurilor au fost optimizate pentru nVidia ("nVidia, the way it's meant to be played"), de exemplu Unreal Engine, Unity Engine, CryEngine sunt unele din game engine-urile optimizate pentru nVidia. Asta daca vrei "sa te joci" in adevaratul sens al cuvantului, daca nu, AMD.

| octav005 explică (pentru Clantza):

Multumesc pentru raspuns