| EUeStEEu a întrebat:

Salut,ce am putea pune la un laptop ca sa am mai mult spatiu de stocare intern?

10 răspunsuri:
| DonEduardo a răspuns:

Un stick de memorie.

| dannyel86 a răspuns:

Schimbi hardul cu unul mai incapator sau pui un stick usb, asa cum ti-a sugerat @TigrulAlb27.

| LPCTSTR a răspuns:

Mai nimic. Doar un stick sau HDD extern, poate si un cont de stocare in cloud.

| NLS a răspuns:

Ce ai acum in el, si ce brand si model e?

E mai nou, are slot pentru SSD M.2?
Sau pentru SSD mSATA?
Are unitate optica? (in acest caz, poti adauga o "cusca" in care poti pune un SSD, si chiar un HDD, daca nu trece de 9, 5mm grosime)

https://cdn-reichelt.de/bilder/web/artikel_ws/E600/ICY_IB-AC640_01.jpg

Un HDD (in format 2, 5 inch) mai mare, de 4, 5 sau 6 TB ( asigura-te ca suporta BIOS-ul, daca e un laptop mai vechi)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai poti sa schimbi HDD-ul sau SSD-ul ce are, sau poti sa adaugi in plus un SSD daca are port M.2.
Pe langa asta, poti sa ii pui si un HDD/SSD extern, prin USB.

| EUeStEEu explică (pentru NLS):

E vorba de un myria my8305

| EUeStEEu explică:

Adica

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru EUeStEEu):

Adică la un laptop nu i poti adăuga mare lucru pentru ca nu ai spatiu in el, o unitate este cu totul altceva faci modificari mai pui un hard disk mai mare ai spatiu pentru 2 hard discuri, dar in laptop ce faci cari după tine hard extern cu cabluri, vinde l si fa ti o unitate din piese si nu stai toata ziua sa mai adaugi ca nu are memorie mare ca nu ai nu stiu ce, laptopul este o fiță, e bun asa sa pleci in concediu cu el la munte sau la mare o saptamana, dar daca ai munca online nu este util.

| marinaru777 a răspuns:

Un ssd de 512gb sau un ssd de 250gb si un hdd exter de 500gb sau 1tb intr-un rack
https://www.pcgarage.ro/......e-hdd-ssd/

| NLS a răspuns (pentru EUeStEEu):

Acum ai doar acei 32GB MMC inclusi pe placa de baza, asa e?

unitate optica nici nu poate fi vorba la grosimea ce-o are, slot pentru SSD Sata nu are, tare ma tem ca nu are nici conector M.2,
asa ca cel mai sigur e un SSD sau un HDD Extern.

Daca doresti loc mai mult, HDD.
Jocuri nu duce decat foarte vechi, asa ca nici pentru jocuri nu ai avea nevoie de SSD.
Singurul avantaj al SSD-urlui ar fi ca i-ar oferi putina viteza la pornire, insa nu multa, pentru ca laptopul e slab, foarte slab.

Avand atat de putin loc pe stocarea interna, iti recomand sa nu instalezi nimic acolo, decat Windowsul gol, si programelele foarte mici.
Orice program mai mare de 1GB ar trebui instalat pe alt disc (SSD sau HDD extern, cum ziceam mai sus).

Doar ca fapt divers, ar trebui sa te uiti prin BIOS daca suporta cumva boot prin USB. Ar ajuta putin sa pui Windowsul pe un SSD extern, decat pe acea memorie destul de lenta MMC.
***************************************************
Nu stiu cine te-a sfatuit sa iti iei asa ceva,
nu stiu nici cat a costat,
dar din punctul meu de vedere, e o teapa enorma, bani aruncati aiurea pe fereastra.

Cu 1000 RON iti puteai lua un laptop ca lumea, cu specificatii mult mai bune, Second hand (refurbished), de la un brand sigur. (myria sunt de obicei bombe cu ceas)

Am 3 laptopuri in casa, fiecare a costat 150 euro (in Germania), sunt de minim 3 ori mai puternice si mai rapide decat al tau (nu doar din prisma procesorului, ci a intregului pachet),
au venit cu 2x4 GB DDR3, si SSD de 256GB,
procesor 3360M
pot adauga sau schimba RAM si stocarea extrem de usor, singurul dezavantaj e ca sunt putin mai grele (asta pentru ca sunt din aluminiu, si sunt mai vechi, mai groase, insa au racire extrem de buna).

https://www.refurbed.de/files/pi/4,d54c995c82.jpg