| AlexDarius3 a întrebat:

Salut, ce antivirusi free recomandati, fara avast, windows defender, malwarebytes sau altceva. As vrea sa il pot dezinstala simplu fara alta aplicatie daca face figuri.

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Păi Avast free e cel mai bun dintre antivirusii gratuiți. Este singurul antivirus free bagat în seamă de cei de la www.av-test.org. Potrivit acestui institut independent Avast free este un produs de top comparabil cu antivirușii plătiți. Are scut web, scut posta, scut fisiere și scut comportamental. Verifica securitatea routerului, add-onurile din browsere, depisteaza problemele de performanta actualizeza softul si multe altele.
Windows Defender e antivirusul integrat in sistemul de operare Windows. Daca esti cuminte si nu instalezi toate pirateriile de pe net e cel mai bun. In aprilie 2018 a primit o nota foarte buna de la acelasi institut.
Avira free e foarte bun dar nu are scut web ( și asta e o mare problema de aia am evitat sa- l instalez pe laptop-ul meu ). În schimb are VPN gratis 2 GB trafic lunar.
Daca ai încredere în ruși poti pune Kaspersky free. Nu are scut comportamental - marele sau minus. In schimb are functie de scanare automata a stick-urilor USB.
Comodo Internet Security free are destule functii cel mai impotant atuu al sau fiind firewall-ul.
Si ultima, dar nu o recomand nimanui, este suita de securitate 360 Security. Are doua scannere proprii la care se adauga motoarele de cautare de la Bitdefender și Avira.
Nu am amintit nimic despre Bitdefender free pentru ca pur si simplu nu merita instalat. Daca vrei Bitdefender pune varianta plătită - dai un ban dar face.
Baftă.

14 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Dar ce are Avast? laughing

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Voiam să spun Avast...laughing

| Frank51 a răspuns:

Eu folosesc Eset din 2012.

| AlexDarius3 explică (pentru Yurisa):

Am spus, vreau sa il dezinstalez usor daca face figuriwinking

| AlexDarius3 explică (pentru 1231242):

Am spus, vreau sa il dezinstalez usor daca facewinking

| AlexDarius3 explică (pentru 1231242):

Daca face figuri

| AlexDarius3 explică (pentru Yurisa):

Si in plus am primi o groaza de sugestii cu el

| GabyT10 a răspuns:

Eset happy

| GanduriDeCafea a răspuns:

BitDefender free happy

| Yurisa a răspuns (pentru AlexDarius3):

Pai si nu e bine daca lumea ti-a sugerat Avast? Eu Avast am si isi face treaa foarte bine laughing

| AlexDarius3 explică (pentru Yurisa):

Vreau si alte variante big grin

| FaraNume1245 a răspuns:

Ce-i bun nu-i gratis. Kaspersky, Bitdefender, Norton, ESET sunt cele mai bune, dar nu sunt gratis.
P.S: e ușor să dezinstalezi orice antivirus, important e să facă treabă, nu să dai "next next uninstall".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă știi să folosești calculatorul, MS Security Essentials ar trebui să fie de ajuns.