| AlexSapphirefull a întrebat:

As avea nevoie de putin ajutor, eu mi-am instalat windows 7 ultimate de curand si mi-am bagat avast antivirus, din cate am observat am si windows defender activat... trebuie sa dezactivez windows defender sau poate ramane activ?

P.S. am inteles ca nu e bine sa am 2 antivirusi in calculator.

Răspuns Câştigător
| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Salut, lasa antivirusul windows defender asa cum este, eu am bagat multe antivirusuri si tot win 7 ultimate am, n-are nimic.

2 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

1) Windows Defender e un fel de antivirus al Windows-ului care nu are legătură cu antivirusul obișnuit. Lasă-l activ căci el nu e doar pentru viruși.

2) Avast nu e un antivirus prea bun. Dezinstalează-ți-l și pune-ți Microsoft Security Essentials. Iată de ce:
-Te protejează de toți virușii cunoscuți (Microsoft face des update).
-E mult mai bun decât Avast
-E gratuit și permanent (se consideră că ai cumpărat Windows-ul, deci Securrity Essentials se poate downloada gratuit).
-Dacă ai Windows 7 înseamnă că ai și un calculator destul de bun încât să ruleze bine orice antivirus. Avast consumă puține resurse, deci nu protejează la fel de bine, deci e pentru calculatoare mai slabe.

Lasă Windows Defender activat și pune-ți Microsoft Security Essentials:

http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/security-essentials-download

| LucianStroe a răspuns:

Daca ar fi fost vreo problema ar fi protestat calculatorul singur cand ai instalat avast. Cat timp nu-ti da nici un mesaj de eroare lasa lucrurile asa, nu te baga unde nu e nevoie.

Daca le cauti, necazurile vin imediat.