| ParradiSs a întrebat:

Salut, ce conteaza cel mai mult la o placa video, memoria, frecventa s-au biti?

Răspuns Câştigător
| Knu a răspuns:

Depinde, de ex. unele placi video pe 128 biti pot fi mai bune decat unele pe 256. Si la fel, unele cu memorie 2gb, mai bune ca altele de 4. Conteaza factorii enumerati de tine, dar si tehnologia de fabricatie a procesorului grafic, arhitectura, tipul memoriei, cat si frecventa, atat a ei, cat si a procesorului grafic.

3 răspunsuri:
| modjolica a răspuns:

Toate trei sunt la fel de importante. Totuși, aș miza pe menorie mai mare și cât mai mulți biti

| xerxes1 a răspuns:

Performantele si pretul.

| Adrian926a a răspuns:

Toate conteaza. daca vrei o placa video in jur de 400 lei singurele bune sunt RX 550 si r7 250, daca vrei in jur de 600 lei este gtx 1050 si rx 560, daca vrei una pentru gaming ia-ti gtx 1050 ti (700 lei) sau daca vrei ceva bun sa rulezi orice joc ia-ti un gtx 1060 (192 bit)

daca vrei sa iti cumperi o placa video sa nu iti iei de 64 biti, nu o sa iti mearga jocurile, e mai mult pentru office, pentru Youtube etc.